Czytanie ze zrozumieniem – najważniejsze w nauce z książek

czytanie ze zrozumieniemCzytanie ze zrozumieniem to umiejętność potrzebna nie tylko w szkole, czy na studiach – jest nam potrzebne na co dzień. W szkole samo czytanie ze zrozumieniem jest potrzebne, natomiast sam proces nauki czytania nie jest na nie nakierowany.

Podstawowe problemy, z których wynika niski poziom zrozumienia tekstu utrudniający czytanie ze zrozumieniem to:

  • zbyt wolne czytanie – przy dłuższych zdaniach pod koniec zdania osoba czytająca nie wie od czego się ono zaczynało,
  • rozbiegane myśli – wynikają albo z braku zainteresowania czytanym tekstem, albo z dużej ilości rzeczy, którymi zajmujemy się w danym momencie,
  • czytanie bez celu – zwykle powoduje ono, że zapamiętujemy dużo mniej informacji niż wtedy, kiedy doprecyzujemy, jakiego rodzaju szczegóły będą dla nas najbardziej wartościowe.

Dzięki treningowi szybkiego czytania możesz podnieść zrozumienie czytanego tekstu!

Nauczyciele sprawdzają „czytanie ze zrozumieniem”. Np. w trakcie sprawdzianów z lektur, ale czy to wystarcza, by tak naprawdę nauczyć uczniów czytania ze zrozumieniem?

Standardowy proces uczenia się czytania, najpierw zaczynając od literowania, poprzez sylabizowanie, aż na składaniu całych wyrazów kończąc. Podczas lekcji uczniowie czytają na głos czytanki – kiedy umiesz przeczytać na głos „bez dukania” oznacza to, że umiesz czytać.

Czy to prawda???

Niestety przeczytanie danego tekstu na głos nie zawsze ma wiele wspólnego z jego zapamiętaniem, czy zrozumieniem. Zazwyczaj podczas czytania tekstu na forum klasy dzieci najbardziej koncentrują się na brzmieniu pojedynczych słów i na tym by dobrze wypaść przed swoją klasą.  Mniej na sensie czytanego tekstu.

W pewnym momencie edukacji kończy się nauka czytania. Kiedy umiesz czytać na głos pojawia się instrukcja, żeby czytać sobie po cichu pod nosem w ten sam sposób. W taki właśnie sposób uczymy się wokalizacji. Później subwokalizacji, przez które zaczynamy wierzyć, że bez wewnętrznego narratora czytanie ze zrozumieniem nie jest możliwe.

Jaki jest rekord świata w szybkości czytania na głos?

Najszybciej mówiący człowiek na świecie Sean Shannon bijąc rekord świata wypowiedział 655 słów w ciągu jednej minuty. Podczas programów telewizyjnych i radiowych najszybsi prezenterzy i speakerzy czytają informacje z prędkością około 400 – 500 słów na minutę.

Efektem szybszego mówienia, zazwyczaj był by niezrozumiały bełkot.

Jaki jest rekord świata w czytaniu „po cichu”?

Na dzień dzisiejszy rekord świata, a zarazem rekord polski w szybkim czytaniu ustanowiony przez Kamilę Kornet to 46.482 słów na minutę.

Oczywiście, że dla osoby czytającej normalnie nie jest to możliwe, także należało by zastanowić się z jakich technik korzystają osoby, dla których szybkie czytanie ze zrozumieniem to naturalna umiejętność. Dzięki takiemu podejściu możemy uczyć się najszybciej.

Co będzie pomocne by opanować czytanie ze zrozumieniem?

  • Techniki koncentracji

Dzięki technikom takim jak metody New Code NLP, czy kinezjologia edukacyjna możesz dużo łatwiej skupić się na czytanym tekście, a stałe poszerzanie uwagi z użyciem technik koncentracji powoduje, że czytanie ze zrozumienie, jest możliwe, nawet przy bardzo szybkim czytaniu tekstów. Na sam początek warto jest wykonywać proste ćwiczenie o nazwie leniwe ósemki – zwiększa ono koncentracje i ułatwia czytanie ze zrozumieniem

  • Sprecyzowanie celu czytania

Kiedy czytasz dla przyjemności, czytanie ze zrozumieniem zwykle nie stanowi to problemu, bo cel jest dla Ciebie oczywisty, ale podczas nauki i czytania lektur sprawa często przedstawia się zupełnie inaczej. Wiele osób nudzi się kiedy czyta lektury, a na klasówce, po ich przeczytaniu nie ma zielonego pojęcia o czym to było. Prostą radą jest zastanowienie się jeszcze przed czytaniem nad tym jakie informacje mogą być na tej klasówce najważniejsze. Jeśli znajdziesz chwilę, by zadać sobie konkretne pytania do tekstu, przed jego czytaniem dla podniesienia zrozumienia i zapamiętywania, możesz wypisać je na kartce – w ten sposób nastrajasz się świadomie, na większe zrozumienie, ale także Twoja podświadomość dostaje wyraźniejszy komunikat co ułatwia jej czytanie ze zrozumieniem.

  • Szybkie Czytanie

Dzięki technikom szybkiego czytania, a nawet czytania fotograficznego można znacznie zwiększyć zrozumienie, nawet jeśli mówimy o zrozumieniu podczas normalnego czytania. Szybkie czytanie daje możliwość spojrzenia na tekst w zupełnie inny sposób, dzięki czemu łatwiej i szybciej wychwytujesz kluczowe informacje. Większość osób kojarzy szybkie czytanie z ogromnymi prędkościami pochłaniania informacji z tekstów, ale sprawa jest trochę bardziej złożona. Szybkie czytanie – jak wybrać kurs? Szybkie czytanie w zależności od tego w jakim celu czytamy to czytanie w różnych prędkościach: Czytanie integralne, Czytanie szybkie i Czytanie selektywne. Poznanie tych trzech metod czytania powoduje, że nie tylko czytamy szybciej, ale co ważniejsze łatwiej przychodzi nam czytanie ze zrozumieniem.

Zwykle czytelnicy uważają, że to co robią to czytanie ze zrozumieniem. Ludzie czytając w różnym stopniu angażują się w lekturę i zwracają uwagę na różne szczegóły. Co za tym idzie nieraz może się zdarzyć, że relacje dwóch osób z jednego zdarzenia mogą być odmienne, a to samo dotyczy czytanych tekstów. Dla przykładu:

Czytelnik dysponujący szeroką wiedzą z danej dziedziny zwykle dużo szybciej czyta i łatwiej zapamiętuje tekst z artykułu, który jej dotyczy niż osoba, która z daną tematyką spotyka się po raz pierwszy.

Na inne rzeczy zwróci uwagę typowy wzrokowiec, a na inne słuchowiec czy kinestetyk. Najprościej rzecz ujmując każdy dysponuje innym aparatem poznawczym i innym zestawem filtrów percepcyjnych. Czytanie ze zrozumieniem polega na aktywnej relacji z tekstem – to nie tylko czytanie, ale także umiejętność integracji zdobytej w ten sposób wiedzy i jej późniejszej aktywacji.

Przypominanie sobie to umiejętność – pamięć warto ćwiczyć!

„Aktywacja informacji” to jej wydobywanie z czasami nawet nieświadomych jej warstw. Czytanie ze zrozumieniem może, częściowo opierać się o antycypację. Ciekawostką jest to, że im lepszą wyobraźnią dysponujesz, tym lepsze może być Twoje rozumienie tekstu i zapamiętywanie. Jeśli nie do końca wiesz jak się to łączy warto wybrać się na szybki kurs łączący w swoim zakresie szybkie czytanie i techniki pamięciowe.

W jaki sposób techniki pamięciowe ułatwiają czytanie ze zrozumieniem?

W zasadzie techniki zapamiętywania nie są uznawane za narzędzie ułatwiające czytanie ze zrozumieniem, bo zwykle służą zapamiętywaniu. Często nie doceniamy tego jak bardzo stymulują one naszą wyobraźnię, tymczasem dzięki ich znajomości możemy czytać multisensorycznie, czyli korzystać przy czytaniu z wyobraźni na poziomie każdego ze zmysłów. Jeśli czytanie jest zwykłym powtarzaniem widzianych na papierze słów za pomocą dialogu wewnętrznego, czy czytaniem na głos to zwykle ogranicza nam to czytanie ze zrozumieniem, ponieważ mamy ograniczoną możliwość pracy na innych zmysłach, kiedy zatrzymujemy się na zmyśle słuchu.

Przykład:

Zacznij głaskać prawą dłonią swoje lewe przedramię, tym czasie:

  • skup swoje spojrzenie na głaskanej dłoni,
  • skoncentruj się na dźwięku, który słyszysz w tym czasie,
  • zwróć uwagę na odczucia, które się wtedy pojawiają.

Spróbuj utrzymać swoją uwagę w taki sposób, by wyła skoncentrowana na wszystkich trzech obserwacjach jednocześnie.

Jeśli wykonałeś to ćwiczenie prawdopodobnie zauważyłeś, że uwaga przeskakuje pomiędzy zmysłami, na których się koncentruje i praktycznie niemożliwe jest skupienie się na informacjach płynących z tych 3 zmysłów jednocześnie.

Zastanawiasz się w jaki sposób wykorzystać tą wiedzę?

Z pomocą przychodzą techniki koncentracji i techniki pamięciowe, które znacznie ułatwiają czytanie ze zrozumieniem. Zagłębiając się nieco w temat technik koncentracji docieramy do tematu synchronizacji półkul mózgowych. Długoterminowo nad synchronizacją półkul możemy pracować wykorzystując ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej metodą Dennisona. Co ciekawe regularne wykonywanie tych prostych ćwiczeń ma korzystny wpływ na czytanie ze zrozumieniem, koncentrację i pamięć. Jeśli natomiast oczekujesz bardzo szybkich i konkretnych efektów warto sięgnąć po metody bazujące na New Code NLP pomagające wejść w stany koncentracji i gotowości do zdobywania nowej wiedzy takie jak High Performance State, Flow State, czy The Know Nothing State.

Dzięki synchronizacji półkul mózgowych stajesz się wiele bardziej bystry i łatwiej utrzymujesz uwagę w obrębie wykonywanej czynności, a dodatkowo „myślotok”, który Cię zazwyczaj dekoncentruje podczas nauki zatrzymuje się, dzięki czemu masz pełną uwagę skoncentrowaną na tym czym się zajmujesz. To ułatwia nie tylko czytanie ze zrozumieniem i naukę – dzięki temu zwiększają się Twoje możliwości na co dzień. Czasami musimy opanować materiał, którego uczenie wydaje się nam nie mieć sensu. Zazwyczaj ciężko się wtedy zmotywować. Nasze myśli podczas nauki są wyjątkowo rozbiegane. W takiej sytuacji często jedynym wyjściem jest zaprzestanie ciągłej analizy, które często wydaje się niemożliwe, a staje się możliwe właśnie dzięki The Know Nothing State – stanowi, w którym zapamiętujemy i uczymy się pomijając zbędne analizy. Dzięki temu jesteśmy w stanie opanować pamięciowo materiał, który wydaje się mało logiczny, a dzięki takiemu pamięciowemu opanowaniu materiału często dużo łatwiej o jego logiczne zrozumienie.

Jakie zmiany w diecie mogą ułatwić naukę i czytanie ze zrozumieniem?

Mózg potrzebuje odpowiedniego paliwa:

– Warto unikać nasyconych kwasów tłuszczowych. Zarówno podczas eksperymentów na zwierzętach jak i podczas obserwacji pacjentów zaobserwowano, że dieta obfitująca w nasycone kwasy tłuszczowe ma negatywny wpływ na czytanie ze zrozumieniem, procesy uczenia się i zapamiętywania, a dodatkowo u ludzi obserwowano większe ryzyko wystąpienia demencji.

– Korzystny wpływ na pamięć wykazują nienasycone kwasy tłuszczowe Omega – 3, które dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak Choroba Alzheimera, depresja, schizofrenia i inne schorzenia, które mogą być związane z niskim poziomem kwasów tłuszczowych Omega-3. Jednym słowem jedz ryby, tran, orzechy i nasiona.

  • Pomocą w polepszeniu pamięci mogą służyć niektóre ze związków z miłorzębu japońskiego (jak bilobalid),
  • Ponadto spożywanie lecytyn, czyli fosfolipidów, wzmaga mielinizację długich wypustek (aksonów) komórek nerwowych, co przyspiesza przewodzenie informacji w organizmie.
  • Kolejnym pozytywnie wpływającym związkiem na procesy neurogenezy jest resweratrol – substancja zawarta w skórce czerwonych winogron.
  • Warto także zwrócić uwagę na uzupełnienie diety o kurkuminę, która jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu zapewnia bardzo korzystne dla neurogenezy środowisko w naszych organizmach.

No i najważniejsze: WODA

Woda jest bardzo ważnym elektrolitem, a jej uzupełnianie w trakcie nauki jest kluczem do prawidłowego i optymalnego działania mózgu, więc dobre nawodnienie organizmu ułatwia także czytanie ze zrozumieniem. Warto zwrócić uwagę na to, że kawa pobudza nas na pewien czas, a po tym czasie u niektórych może wywołać ból głowy, który koncentracji nie ułatwia. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu wzrasta nasza wydolność, także umysłowa. Dla zapewnienia organizmowi najlepszego nawodnienia najlepiej wypijać minimum 2 – 2,5 litra wody dziennie.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej o tematach takich jak czytanie ze zrozumieniem, techniki koncentracji, techniki pamięciowe i szybkie czytanie? Zajrzyj na stronę  Kurs Szybkiego Czytania Tajemnice Umysłu gdzie w dziale artykuły znajdziesz wiele ciekawostek ze świata nauki i zdobywania nowej wiedzy.